کابل AUX چیست؟  انواع آیو ایکس و کاربرد آن

AUX به چه معناست؟ AUX مخفف عبارت Auxiliary port است ، به این منظور که فقط یک ورودی صوتی اضافی است. این به سیستم پخش صوتی و یا دستگاه های دیگر اجازه می دهد تا داده ها سریعا در یک زمان ارسال یا دریافت کند.

پورت‌های AUX معمولاً برای دستگاه‌های صوتی که منابع صوتی جانبی را دریافت می‌کنند، مانند پخش‌کننده‌های موسیقی دیجیتال یا بلندگوهای صوتی استفاده می‌شوند.

پخش‌کننده‌های صوتی جانبی به پورت AUX یا رسانه های دیگر مانند جک صوتی خودرو متصل می شوند و همچنین پورت های کمکی به عنوان ورودی کمکی نیز شناخته می شوند.

تصویر کابل aux

البته با توجه به کاربردی بودن و محبوبیت بالای این قابلیت برای استفاده از پخش کننده های صوتی باید اشاره کنیم که سوکت‌های Aux-in به تدریج از خودروهای جدید حذف می‌شوند، زیرا تولیدکنندگان به سوکت های تایپ سی و اتصال بی‌سیم برای بلوتوث و پلتفرم‌های مانیتور کردن صفحه نمایش گوشی های هوشمند مانند Android Auto روی می‌آورند.

در اینجا، ما همه چیزهایی را که باید در مورد عملکرد سوکت AUX، نحوه استفاده از آن و در صورت نداشتن خودروی شما انجام دهید، به شما بگوییم.

اما قبل از آن بیایید یک تفاوت مهم که بسیاری آن دو را با یکدیگر اشتباه می گیرند را بیان کنیم .

تفاوت کانکتور  AUX و جک هدفون چیست ؟

بیایید با بیان اینکه هر دو اتصال هدفون و aux آنالوگ هستند شروع کنیم. این به این معنی است که سیگنال های صوتی ولتاژهای AC الکتریکی هستند که از طریق سیم های رسانا در یک کابل عبور می کنند. این درست ترین تعریفی است که می توانیم در همین ابتدا داشته باشیم .

آیا کانکتورهای AUX و جک های هدفون یکسان هستند؟ ساختار کانکتور AUX و جک هدفون اغلب یکسان هستند : 3.5 میلی متر  TRS. با این حال، “کانکتور کمکی” برای صدا پدیده ای جهانی محسوب می شود در حالی که جک هدفون بنا به نام خود، برای هدفون مناسب است.

جک های هدفون عموما دارای امپدانس خروجی کمتر از Ω 24هستند. هدفون ها معمولا دارای امپدانس بین Ω 8 تا Ω 600 هستند که استاندارد Ω 32 رایج تر شده است.

سیگنال جک هدفون اغلب به اندازه کافی قوی نیست که بتواند هدفون های حرفه ای با امپدانس بالا را هدایت کند. در این مورد، اغلب برای تقویت ولتاژ و پل زدن امپدانس بین منبع صوتی (در حال حاضر آمپر) و هدفون با امپدانس بالا، به تقویت کننده هدفون نیاز است.

جک های هدفون دارای اندازه های مختلفی هستند که با توجه به قطر آنها توضیح داده شده است. اندازه ها عبارتند از:

2.5 میلی متر

3.5 میلی متر

4.4 میلی متر

6.35 میلی متر

اندازه جک های هدفون

حال که با تعریف کلی AUX و تفاوت آن با جک های هدفون و سایر جک ها آشنا شدیم نوبت آٖن شده تا دقیق تر به بررسی اتصال های AUX و کاربرد های آن بپردازیم .

اتصال Aux چیست؟

اتصالات کمکی برای اتصال طیف گسترده ای از دستگاه ها به یک جک با استاندارد جهانی طراحی شده اند.

شما احتمالا یک ورودی AUX را در استریو خودروها دیده اید. این ورودی ها به ما اجازه می دهند تا گوشی های هوشمند، پخش کننده های mp3، لپ تاپ ها و بسیاری از دستگاه های دیگر را مستقیماً برای پخش به سیستم صوتی خودرو متصل کنیم.

ورودی های کمکی عموما دارای امپدانس بیش از 10 کیلو اهم هستند و انتظار دارند سطح ولتاژ اسمی  0.300 VRMSرا دریافت کنند. باز هم، سطح ولتاژ به شدت و کنترل صدای دستگاه صوتی بستگی دارد.

ورودی های Aux همیشه استریو 3.5 میلی متری TRS نامتعادل هستند.

مزایا و معایب AUX

مزیت اصلی ورودی های کمکی این است که می توان آنها را اساساً با هر دستگاه صوتی استفاده کرد. فرقی نمی‌کند آیفون، تلفن اندرویدی یا واکمن های قدیمی داشته باشید، تا زمانی که دستگاهتان از آن پشتیبانی می‌کند، می‌توانید از ورودی کمکی استفاده کنید.

به همین دلیل است که یک کابل AUX تقریباً با هر دستگاه قابل حملی قابل استفاده است، اگرچه برخی از آنها به آداپتور نیاز دارند.

نقطه ضعف اصلی استفاده از ورودی کمکی، تفاوت بین استریو خودرو و هدفون است. هدفون‌ها کوچک و بی‌قدرت هستند، در حالی که حتی ساده‌ترین استریوهای خودرو دارای بلندگوها و تقویت‌کننده‌های بزرگ‌تر هستند، یا تقویت‌کننده‌های مستقل قدرتمند .

مشکل این است که وقتی از یک کابل کمکی با پخش کننده موسیقی قابل حمل مانند آیفون استفاده می کنید، سخت افزار تلفن باید تمام کارهای سنگین را انجام دهد. آیفون فایل‌های موسیقی دیجیتالی را که روی آن ذخیره می‌کنید پردازش می‌کند و سیگنال صوتی حاصل را از طریق جک هدفون به ورودی aux در یونیت سر منتقل می‌کند.

از آنجایی که آیفون با هدفون‌ها و هدفون‌ها در ذهن طراحی شده است و خروجی سطح خطی در آن‌ها وجود ندارد، می‌توان هنگام عبور از تقویت‌کننده در استریو خودرو، نویز اضافی به سیگنال صوتی وارد کرد. البته می توان نویز را از طریق کابل ها و جک های کمکی نیز وارد کرد.