علت کار نکردن aux ضبط پایونیر

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که با شرایطی مواجه شوید که ورودی AUX ماشین شما به طور ناگهانی از کار بیوفتد ، بدون آنکه متوجه دلیل خاصی برای این خرابی شوید . اکثر افراد از این قابلیت برای پخش موسیقی، پادکست یا صدای دلخواه خود از دستگاه و از طریق سیستم صوتی خودرو استفاده می کنند.

جدا از بحث اسیب های فیزیکی که ممکن است در خود کابل AUX و یا ضبط شما وجود داشته باشد ( که در اینجا کاملا تکلیف مشخص است که چه باید کرد ) گاهی ایراد های گوناگونی مانند ایراد های نرم افزاری وجود دارند که حل کردن آنها از حوصله خارج است مخصوصا در مواقعی که راه حل را به درستی نمی دانیم و یا شناسایی  خود مشکل برایمان دشوار باشد .

در این مقاله ، تکنیک‌های مختلف عیب‌یابی را بررسی می‌کنیم تا به شما در بازگرداندن صدای مورد نظر به حالت اول کمک کند، و همچنین برخی از مشکلات معمولی که می‌تواند باعث توقف کارکرد ورودی AUX خودرو شما شود را بررسی می کنیم .

عدم اتصال AUX به ضبط پایونییر

طبق بررسی سوالات متداولی که از طرف کاربران پرسیده شدند ما متوجه تکرار زیادی از سوالات در حوزه علت کار نکردن aux ضبط پایونیر شدیم و دلیل واضحی هم برای این که این مشکلات از کجا نشات می گیرند و ایراد اصلی از کدام قسمت این پخش کننده ها می باشند نشدیم .

در نهایت تصمیم گرفتیم در یک مقاله ی جداگانه به بررسی این مشکلات که عموما هم بین سیستم های صوتی مشترک هستند بپردازیم و در نهایت یک راهنمای کلی از تنظیمات پخش کننده های پایونیر یا به زبان ساده تر کاربرد دکمه های موجود در پنل ضبط های پایونیر به شما ارائه دهیم .

چگونگی کارکرد پورت AUX

پورت کمکی AUX که اغلب یک جک صوتی 3.5 میلی متری است، یک نقطه اتصال انعطاف پذیر در بسیاری از دستگاه های الکترونیکی، به ویژه در خودروها و سیستم های صوتی است که هدف اصلی آن انتقال آسان سیگنال های صوتی از یک منبع خارجی مانند گوشی هوشمند، تبلت یا پخش کننده MP3 به بلندگوها یا سیستم صوتی دستگاه میزبان است.

هنگامی که یک کابل صوتی سازگار را در پورت قرار می دهید، یک اتصال الکتریکی مستقیم بین دستگاه خارجی شما و سیستم میزبان برقرار می شود. این اتصال انتقال سیگنال های صوتی آنالوگ را از دستگاه منبع به سیستم میزبان از طریق کابل امکان پذیر می کند.

راز محبوبیت جهانی آن در ماهیت آنالوگ پورت AUX است که آن را با تقریباً هر منبع صوتی که می تواند سیگنال های صوتی آنالوگ را خروجی تعریف کند سازگار می کند. با توجه به سازگاری آن، اغلب برای پیوند ابزارهای بدون قابلیت صوتی بی سیم یا دیجیتال استفاده می شود.

سادگی پورت AUX، ضمانت در عدم بروز تاخیر در پخش ( تا حد بسیار زیاد ) و انتقال صدا با کیفیت بالا، آن را به گزینه ای قابل اعتماد برای طرفداران موسیقی و خبره های صدا تبدیل کرده است.

حالا بعد از یک اشاره کلی به پیشامد های مختلف در مورد سیستم های صوتی و ماهیت کارکرد ورودی aux می خواهیم درمورد علت کار نکردن aux ضبط پایونیر صبحت کنیم .

کار نکردن aux ضبط پایونیر

  1. شل بودن سیم های داخل پورت

یکی از دلایل رایج کار نکردن درگاه AUX در ضبط پایونیر شل بودن سیم های داخل پورت است. اتصال و جدا کردن مداوم کابل‌های صوتی می‌تواند منجر به ساییدگی و پارگی  اتصالات داخلی شود. به دلیل تماس الکتریکی ناکافی یا نبودن تماس الکتریکی بین کابل و پورت، قطع شدن سیگنال صوتی یا از دست دادن کامل صدا رخ می دهد.

ممکن است برای رفع این مشکل و تضمین اتصال مطمئن ، پورت شما نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد.

 خرابی پورت aux ضبط پایونیر

 

  1. ممکن است آب به داخل پورت ضبط پایونیر نفوذ کرده باشد

امکان ورود آب به پورت AUX و جلوگیری از درست کار کردن آن در پخش وجود دارد. اتصالات الکتریکی ممکن است با ورود آب به درگاه آسیب ببینند و رسانایی آنها کاهش یابد. به دلیل این تداخل، انتقال سیگنال صوتی دستگاه متصل ممکن است ضعیف باشد یا وجود نداشته باشد. پورت AUX را خشک و تمیز نگه دارید تا از این مشکل جلوگیری کنید، به خصوص در وسایل نقلیه ای که رطوبت می تواند به سرعت از پنجره های باز، ریختن آب یا هوای مرطوب وارد شود.

  1. شاید جک AUX شکسته باشد

ورودی Aux در ضبط پایونیر ممکن است به دلایل مختلفی از جمله شکستگی جک Aux، کار نکند. آسیب فیزیکی، مانند پیچ خوردگی یا شکستن پین‌های داخل جک، ممکن است مانع از اتصال الکتریکی شده و سیگنال‌های صوتی را مخابره کند.

استفاده مکرر، قرار دادن کابل ضعیف، یا اتفاقات ناگوار همگی می توانند این مشکل را تقویت کنند. تعمیر یا تعویض جک Aux شکسته می تواند به طور مکرر عملکرد صوتی خودرو را حل کرده و بازیابی کند.

  1. نصب اشتباه

خرابی ورودی های AUX در ضبط پایونیر اغلب به دلیل نصب نادرست ایجاد می شود. اگر کابل یا کانکتور صدا به درستی در پورت AUX نصب نشده باشد یا فرآیند نصب به سیم ها آسیب رسانده باشد، ممکن است صدا وجود نداشته باشد یا کیفیت صدا ضعیف باشد. لازم است کابل را به درستی نصب و ایمن کنید و بررسی کنید که آسیبی ندیده باشد.

  1. پورت AUX کثیف است !

خیلی از مواقع علت کار نکردن پورت AUX می تواند آلودگی های محیطی باشد این ممکن است منجر به انتقال صوتی ضعیف یا عدم وجود آن شود. تمیز کردن منظم یا استفاده از هوای فشرده می‌تواند به از بین بردن ناخالصی‌ها، بازیابی عملکرد درگاه AUX و تضمین اتصال صوتی شفاف برای سیستم سرگرمی خودرو شما کمک کند.

پورت ممکن است با گرد و غبار، زباله یا اکسیداسیون مسدود شود که از تماس الکتریکی مناسب کابل و تماس های پورت جلوگیری می کند.

دلایل وصل نشدن گوشی به ضبط ماشین و راه حل آن  

کابل را بررسی کنید

ابتدا کابل AUX را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ساییده شده یا شکسته نباشد. برای اطمینان از این رخداد ، از کابل AUX دیگری استفاده کنید.

تنظیمات صدا و منبع

مطمئن شوید که صدا در دستگاه خارجی و سیستم صوتی خودرو (مانند تلفن یا پخش کننده MP3) بالا است. بررسی کنید که AUX به عنوان منبع سیستم صوتی خودرو انتخاب شده باشد.

سازگاری دستگاه

بررسی کنید دستگاه خارجی که در حال اتصال آن هستید با پورت AUX خودروی شما کار می کند. برخی از آداپتورها یا تنظیمات ممکن است برای برخی از دستگاه ها لازم باشد.

دستگاه‌های مختلف را امتحان کنید.

ورودی AUX را با دستگاه‌های مختلف آزمایش کنید تا ببینید آیا مشکل منحصر به یک دستگاه است یا بر منابع چندین سازنده تأثیر می‌گذارد.

جمع بندی

به طور کلی پیشامد های احتمالی برای کار نکردن AUX در خودرو و به طور دقیق در ضبط های پایونیر که همان علت کار نکردن aux ضبط پایونیر است بررسی شد . در آخر باید به شما بگوییم که این مقاله برای مدل های مختلف ضبط های پایونیر مانند ضبط پایونیر 6850 و ضبط پایونیر mixtrax نیز کاربرد دارد و تفاوتی در کلیت این تنظیمات برای مدل های مختلف ندارد .