علت وصل نشدن OTG به گوشی

 انقال فایل، مدیریت فایل و ذخیره آن کاری است که همه ما در کنار کار و سرگرمی به آن احتیاج پیدا میکنیم. با روانه شدن OTG ها به بازار این کار حتی ساده تر از گذشته هم انجام میگیرد.

USB On_The_Go  یا به اختصار کابل OTG به ابرازک هایی گفته میشود که به رابط میان گوشی و فلش مموری بدل شده و به ما این اجازه را میدهند که در کمترین زمان و تنها با استفاده از گوشی همراه خود، به فایل های داخل فلش مموری دسترسی داشته باشیم.

 

وصل کردن OTG به گوشی

 

اگر برای خواندن این مطلب دست به جست و جو زده اید حتما به مشکل عدم اتصال OTG خورده اید. باید این نکته را بدانید که در اکثر اوقات تنها کافیست تا چند قدم ساده را در تنظیمات گوشی خود انجام دهید تا گوشی شما از فلش مموری و OTG متصل شده پشتیبانی کند.

در ادامه این مطلب در ابتدا تنظیمات فعالسازی را قدم به قدم برسی میکنیم و در صورتی که این کار مشکل شما را برطرف نکرد، به دلایل دیگر عدم اتصال خواهیم پرداخت.

 

وصل نشدن otg

 

 

 

تنظیمات فعالسازی OTG

مرحله یک: روی ایکون تنظیمات زده و به تنظیمات گوشی خود بروید. سپس روی گزینه About Phone کلیک کنید.

مرحله دو: در صفحه جدید باز شده گزینه ای به نام Build Number وجود دارد؛ روی آن حدود۸ بار کلیک کنید، تا زمانی که عبارت  “you are a developer” را مشاهده کنید. حال به صفحه اصلی بازگردید.

مرحله سه: به پایین صفحه اصلی تنظیمات بروید و روی گزینه Additional Settings کلیک کنید.

مرحله چهار: داخل صفحه جدید باز شده به دنبال گزینه Developer Options بگردید و روی آن کلیک کنید.

مرحله پنج: اگر کمی در گزینه های جدید باز شده بگردید، گزینه USB debugging (یا android debugging) را مشاهده خواهید کرد. روی آن کلیک کنید و تمام.

اتصال otg به گوشی

 

تنظیما شما فعال شده و گوشی شما آماده است که از هر فلش مموری متصل شده پشتیبانی کنید؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که ممکن است شما برای هربار استفاده از OTG و فلش مموری احتیاج داشته باشید که تنظیمات بالا را باز هم تکرار کنید.

دلایل وصل نشدن OTG به گوشی

اگر تنظیمات ذکر شده را انجام دادید و هنور قادر نبودید که فلش مموری و OTG را به گوشی خود متصل کنید؛ ممکن است یکی از مشکلاتی که ذکر خواهد شد را داشته باشید.

  1. به روز نبودن سیستم عامل

گاهی اوقات دلیل اینکه گوشی نمیتواند OTG را شناسایی کند این است که سیستم عامل گوشی بروزرسانی نشده؛ پس در مرحله اول لطفا سیستم عامل گوشی خود را برسی کنید.

  1. پشتیبانی نکردن گوشی از قابلیت OTG

  قابل ذکر است که تمام گوشی های بعد اندروید ۳ از قابلیت OTG پشتیبانی میکنند؛ اما اگر استثنایی وجود داشته باشد و گوشی شما واقعا از این قابلیت پشتیبانی نکند و یا به دلیل قدیمی بودن گوشی خود فکر میکنید که مشکل همین است، میتوانید برنامه ای با نام  “OTG Checker”  یا هر برنامه مشابه  به آن را دانلود کنید و پشتیبانی گوشی خود از OTG را برسی کنید.

  1. خراب بودن کابل یا مبدل OTG

  کابل های OTG خطر بیشتری در خراب شدن به نسبت به مبدل های OTG دارند. ممکن است دلیل وصل نشد به هیچکدام از دلایل دیگر مربوط نباشد و تنها به این دلیل باشد که کابل OTG شما آسیب دیده و رابط میان فلش مموری و گوشی موبایل به کلی قطع گردیده.

از طرفی احتمال خرابی در مبدل ها هم صفر نیست. اگر مبدل OTG شما بسیار قدیمی شده است و یا ضربات محکمی به آن وارد شده، احتمال اینکه مبدل شما دچار خرابی شده هم وجود دارد.

  1. سازگار نبودن فرمت OTG

  اگر به فلش دیگری دسترسی دارید لطفا آن را بجای فلش اصلی خود متصل کنید تا مشاهده کنید که متصل خواهد شد یا نه؛ زیرا ممکن است مشکل به این دلیل باشد که گوشی شما از فرمت فلش شما پشتیبانی نمیکند. گوشی ها اغلب با فرمت Fat32 سازگار هستند اما فلش مورد نظر ممکن است از فرمت NTFS استفاده کند.

در ین صورت باید فلش را به کامپیوتر یا لپتاپتان متصل کرده و فرمت را عوض کنید؛ در صورتی که این کار برایتان سخت است یا به یک کامپیوتر دسترسی ندارید میتوانید این کار را به کس دیگری بسپارید.

توجه کنید که هنگام عوض کردن فرمت تمام اطلاعات فلش شما پاک خواهد شد پس قبل از این کار حتما تمام فایل های داخل فلش را در جای دیگری ذخیره کنید.