علت داغ شدن گوشی های همراه + راهکارها

 

همواره یکی از رایج ترین مشکلاتی که کاربران گوشی های هوشمند را نگران می کند، داغ شدن گوشی است. باید این نکته را بدانید که احساس گرما بیش از 15 دقیقه استفاده از گوشی کاملا طبیعی است. اما گرمای بیش از اندازه به مرور زمان می تواند برای باتری و قطعات دستگاه مخرب باشد. به غیر از این، در دست نگه داشتن یک گوشی داغ، حس خوبی به افراد منتقل نمی کند. با ما همراه باشید تا علت داغ شدن گوشی های همراه را بررسی کنیم و راه حل آنها را با شما در میان بگذاریم.

 

دلایل ساده داغ شدن گوشی های همراه

 

طبق گفته کارشناسان دنیای تکنولوژی استفاده طولانی مدت از برنامه ها و عملکردهای پر مصرف به دلیل پردازش و مصرف انرژی بالا می توانند دمای گوشی را افزایش دهند. شرایطی که می تواند منجر به داغ شدن گوشی های همراه شود عبارت است از:

 

– ضبط ویدیو به مدت طولانی

– دانلود فایل هایی با حجم بالا

– راه اندازی اولیه و بازیابی اطلاعات

– انجام بازی های سنگین در زمان های طولانی

– شارژ بیش از اندازه گوشی

– استفاده از گوشی در مکان هایی با آنتن دهی ضعیف

– شارژ کردن باتری با شارژرهای بی کیفیت و معیوب

– استفاده از امکان Smart view برای اتصال به تلویزیون

– ارسال اطلاعات با حجم زیاد از طریق ایمیل و برنامه های پیام رسان

– تماشای فایل های ویدیویی با حداکثر روشنایی صفحه نمایش در زمان های طولانی

– اجرا و استفاده از چند برنامه به طور همزمان مانند بازبودن چند پنجره

– بروزرسانی و نصب یک برنامه همزمان با پخش یک فایل ویدیویی

 

نصب برنامه های جدید

گرمای بیش اندازه گوشی شما می تواند به دلیل نصب یک برنامه جدید باشد. شاید اپلیکیشنی که زیاد از آن استفاده می کنید به صورت خودکار بروز و نسخه جدید باعث بروز چنین مشکلی شده باشد. برای رفع این مشکل شما دو راه دارید؛ یا برنامه را حذف و یا نسخه بروزرسانی آن را بررسی کنید.

 

بعد از حذف برنامه، گوشی خود را دوباره راه اندازی کنید، اگر باز هم داغ است راه بعدی را امتحان کنید.

 

ویروس

ویروس های موجود در بدافزارها یکی از دلایل بالارفتن حرارت گوشی هستند. اگر گوشی هوشمند شما بیش از اندازه داغ می شود؛ نحوه نصب برنامه هایتان را بررسی کنید. برنامه ها باید مستقیما از گوگل پلی یا یک روش مطمئن نصب شوند.

 

بدافزارهای موجود در گوشی های همراه می تواند باعث داغ شدن بیش از حد آن شوند. هکرها و سازندگان بدافزارها به سلامت گوشی اهمیتی نمی دهند و فقط داده ها را هدف قرار می دهند. این بدافزارها می توانند از طریق تبلیغات های مخرب google play وارد گوشی های هوشمند شوند. تعدادی برنامه های آنتی ویروس رایگان برای گوشی های سامسونگ وجود دارند که می توانند از گوشی شما در برابر ویروس ها و گرمای بیش از اندازه محافظت کنند.

 

اجرای بازی های سنگین

اجرای بازی های گرافیکی سنگین هم می تواند باعث داغ شدن گوشی های همراه شود. نصب و اجرای بازی ها، حجم زیادی از حافظه گوشی را اشغال و باعث بالارفتن حرارت گوشی می شود. در صورتی که سخت افزار گوشی برای اجرای بازی ها ضعیف باشد بیشتر شاهد این مشکل خواهید بود.

 

رفع داغ شدن گوشی همراه

تا اینجا برخی از محتمل ترین دلایلی که می تواند علت داغ شدن گوشی همراه باشد را بررسی کردیم. وقتی گوشی داغ می کند، سرعت آن کاهش می یابد و در برخی مواقع برای خنک شدن به طور خودکار خاموش می شود. اکنون بهتر است بدانیم چگونه می توان این حرارت را کاهش داد و از داغ شدن مجدد جلوگیری کرد.

 

اپلیکیشن هایی که باز مانده اند را ببندید

زمانی که تعداد زیادی اپلیکیشن و برنامه به طور همزمان باز هستند پردازش های بیشتری انجام می شود که گوشی را گرم می کنند. بهتر است برنامه هایی که استفاده نمی کنید را به طور کامل ببندید. حتی در زمانی که گوشی خود را به شارژ می زنید؛ برنامه ها و بازی های با گرافیک بالا را ببندید.

 

موبایل خود را دور از نور مستقیم خورشید و گرما نگه دارید

به هیچ وجه گوشی خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. امروزه بیشتر گوشی های هوشمند از جنس پلاستیک و فلز هستند که جذب حرارت بالایی دارند. خوشبختانه طراحی گوشی های هوشمند به گونه ای است که در گرمای شدید خاموش می شوند و از آسیب های احتمالی جلوگیری می کنند.

 

استفاده از قابلیت Power Saving

برای جلوگیری از گرم شدن گوشی خود، از انجام کارهایی که نیاز به پردازش های سنگین دارند، خودداری کنید. به طور مثال فایل های با حجم بالا را از طریق وای فای ارسال کنید، در طولانی مدت از بلوتوث استفاده نکنید و به طور همزمان کارهایی با پردازش های بالا را انجام ندهید.

 

قابلیت Power Saving حالتی برای کاهش مصرف انرژی باتری است. با فعال کردن این قابلیت، مصرف انرژی، عملکرد پردازنده و سرعت انجام عملکردها را محدود می کنید. با این روش هسته هایی که عملکردهای سنگین را انجام می دهند غیر فعال می شوند که کمک بزرگی به کاهش حرارت گوشی می کند.

 

در آخر

در این مقاله سعی کردیم علت داغ شدن گوشی های همراه را از تمامی زوایا بررسی و راه حل هایی مفید و کاربردی را برای رفع آن ارائه کنیم. اگر با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید؛ قبل از این که آسیب های جدی تری به قسمت های سخت افزاری گوشی وارد شود علت را پیدا و رفع کنید.