فعالسازی USB Debugging و Developer Options

 در گوشی های اندرویدی قسمتی در تنظیمات گوشی به نام developer options وجود دارد که حتی از روی اسم آن که به معنی “گزینه های توسعه دهنده ”است، میتوان پی برد که این گزینه بیشتر توسط توسعه دهندگان استفاده میشود.

دلیل اینکه developer options به صورت پنهان است این است که معمولا کاربران عادی به آن احتیاج پیدا نمی کنند و این تنظیمات به درد توسعه دهندگان (برنامه نویسان) میخورد. اما گاهی کاربران عادی هم نیاز دارند که این تنظیمات را در گوشی خود فعال کنند؛ برای مثال زمانی که می‌خواهید کابل OTG خود را به گوشی همراه متصل کنید به این تنظیمات احتیاج پیدا خواهید کرد.

USB debugging یکی از تنظیماتی است که در این بخش developer options قرار دارد و معمولا توسط کاربران عادی مورد استفاده قرار میگیرد. اگر شما قصد داشته باشید که یک فلش مموری را توسط یک مبدل به گوشی همراه خود متصل کنید و به فایل های داخل فلش دسترسی داشته باشید؛ نیاز دارید تا گزینه USB debugging را فعال کنید تا گوشی موبایل شما بتواند از فلش مموری متصل شده پشتیبانی کند.

 فعالسازی Developer Options

 در فعالسازی این گزینه برای گوشی های اندروید کافی است که سه مرحله بسیار ساده را انجام بدهید. ممکن است که اسم بعضی از گزینه ها نسبت به برند و مدل گوشی شما کمی متفاوت باشد؛ اما در کل شما همین سه مرحله را انجام خواهید داد.

مرحله اول : روی ایکون تنظیمات خود کلیک کرده و صفحه تنظیمات را باز کنید. در صفحه اصلی گوشی خود به دنبال گزینه ABOUT PHONE بگردید. روی آن کلیک کرده و وارد صفحه جدید بشوید.

 

تنظیمات about phone

 

مرحله دوم : در صفحه جدید باز شده به دنبال گزینه ای به نام Build Number بگردید. اگر در صفحه اصلی باز شده به این گزینه بر نخوردید روی گزینه های دیگر ( برای مثال گزینه software information در گوشی های  galaxy a6)  کلیک کرده و به دنبال آن بگردید.

توجه داشه باشید که در گوشی های شیائومی این گزینه به نام MIUI options است.

مرحله سوم : روی گزینه build number تا ۷ـ ۸ بار کلیک کنید، تا زمانی که متنی با محتوای you are a developer به شما نمایش داده شود.

 

تنظیمات build number

 

حال گزینه Developer Options از حالت مخفی خارج شده و در گزینه های تنظیمات شما قابل رویت خواهد بود؛ و شما با وارد شدن به آن میتواید از گزینه هایی از جمله فعال سازی پشتیبانی گوشی از هر نوع فلش مموری بهره‌مند شوید.

 فعالسازی USB Debugging

این گزینه در اکثر اوقات توسط توسعه دهندگان و برنامه نویسان حوضه اندروید به کار میرود و این همان دلیلی است که این گزینه را در developer options و در منویی مخفی قرار داده اند. از طرفی اگر یک کاربر عادی گوشی های اندرویدی هستید هم به این گزینه احتیاج پیدا خواهید کرد.

فرض را بر این میگیریم که شما قصد دارید فلش مموری خود را توسط یک مبدل OTG به گوشی همراه متصل کنید، اما گوشی شما از فلش متصل شده پشتیبانی نمیکند؛ شما کافی است که سه مرحله ساده که قبلا به آن ها اشاره کردیم را انجام دهید تا گوشی شما منوی مخفی را نمایش دهد و در ادامه گزینه usb debugging به فعال کنید:

1ـ  در محله اول به صفحه اصلی تنظیمات گوش خود باز گردید، به پایین صفحه رفته و به دنبال گزینه ای با نام developer options بگردید. روی آن کلیک کنید.

 

تنظیمات developer options

 

2- حال برای فعالسازی usb debugging کافی است روی آن کلیک کنید و آن را فعال کنید.

 

تنظیمات usb debugging