هاب USB چیست ؟ معرفی انواع و ویژگی های آنها

یکی از مشکلات عمده خصوصا در گذشته در مورد کامپیوترها وجود تعداد کمی پورت بر روی کیس های آنها بود که کاربران را مجور به جدا کردن یکی از لوازم متصل بسته به اولویت استفاده  می کرد . این مشکل هنوز هم گریبان گیر بسیاری از افراد می باشد ، که برای رفع آن باید از هاب USB استفاده کرد و دانست که هاب USB چیست ؟ معرفی انواع و ویژگی های آنها را هم دانست .

 

هاب USB چیست ؟ معرفی انواع و ویژگی های آنها

 

هاب USB چیست؟

اگر برای استفاده از کامپیوتر و لپ تاپ خود با کمبود پورت مواجه هستید استفاده از هاب USB یک وسیله جانبی ضروری برای شما می باشد  .

هاب USB یک وسیله جانبی بسیار کاربردی جهت اتصال و پشتیبانی از تعداد دستگاه های بیشتر مانند فلش مموری ، کیبورد و …  به کامپیوتر و لپ تاپ می باشد که در حالت عادی و بدون استفاده از هاب USB امکان آن وجود نخواهد داشت .

این هاب ها دارای انواع متعدد با تعداد پورت های مختلف می باشند که انتخاب هر کدام از آنها به نوع کاربری شما بستگی دارد . نکته مهمی که د خصوص هاب ها وجود دارد این است که این وسیله جانبی به تامین توان برقی وسیله ی مورد نیاز نیز می پردازد .

در انتخاب یک هاب مناسب باید به پارامترهایی مانند نوع پورت USB ،تعداد پورت هایUSB   وهمچنین سرعت وعملکرد مناسب آنها توجه کنید که در ادامه به بررسی انواع آنها می پردازیم .

انواع هاب های USB کدامند ؟

هاب USB  بدون آداپتور (USB Bus-Powered)

علت نام گذاری این نوع از هاب ها به تامین کنندگی جریان برق مورد نیاز انها مربوط می شود ، ‌به این صورت که این هاب های USB جریان برق مورد نیاز خودشان را از کامپیوتر و یا لپ تاپ شما تامین می کنند .

عموما این هاب ها دارای تعداد پورت های کمتری هستند که همین امر باعث قیمت پایین آنها شده است .

 

هاب USB چیست ؟ معرفی انواع و ویژگی های آنها

 

هاب USB  آداپتوردار (USB Self-Powered)

در این نوع از هاب های USB تامین کنندگی جریان برق مستقیما از پریز می باشد که همین ویژگی باعث به وجود آمدن تعداد پورت های بیشتری نسبت به مدل بدون آداپتور شده است .

همانند مدل بدون آداپتور هاب USB اداپتوردار قابلیت شارژ وسیله متصل شده به خود را نیز دارد.

 

هاب USB چیست ؟ معرفی انواع و ویژگی های آنها

 

طی بررسی نظرات کاربران و در راستای نوشتن مقاله ی هاب USB چیست ؟ معرفی انواع و ویژگی های آنها در استفاده از این دو نوع هاب شاهد بازخورد بهتری در خصوص نوع اداپتوردار بوده ایم که نوع کاربری آنها در این انتخاب بی دلیل نبوده است .

نکات قابل توجه هنگام خرید هاب USB

همانطور که در بالا اشاره کردیم برای اتصال چند وسیله جانبی مختلف مانند موس ، اسپیکر ، کیبورد ، وب کم و … با مشکل کمبود پورت مواجه خواهید شد که راهکار ساده برای رفع این مشکل استفاده از هاب USB است .

اما سوال اینجاست که طور یک هاب USB مناسب انتخاب کنیم؟ و در مجموع چه پارامترهایی در انتخاب یک USB مهم هستند ؟

-تعداد پورت USB

تعداد پورت های یک هاب می تواند اصلی ترین پارامتر در خرید هاب USB باشد که هاب های موجود در بازار این نیاز شما را در انواع مختلفی رفع می کنند .

اگر قرار است تجهیزات خاصی را با استفاده از هاب به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل کنید حتما دقت کنید که هاب مورد نظرتان به تعداد آن تجهیزات دارای درگاه باشد تا بتوانید با استفاده از آن این دستگاه‌ ها را به کامپیوتر یا لپ تاپ متصل نمایید.

– نوع پورت usb

دو نوع پورت USB 2.0 و USB 3.0 در بازار وجود دارد که این دو پورت از نظر سرعت انتقال داده با یکدیگر متفاوت می باشند.

پورت USB 2.0 نسبت به USB 3.0 قدیمی تر است و سرعت انتقال داده نیز در آن پایین تر می باشد. سرعت انتقال داده در پورت های USB 2.0 برابر با ۶۰ مگابایت در ثانیه است. این امر در صورتی است که در پورت های USB 3.0 که نسل جدید پورت های usb به شمار می روند، سرعت انتقال داده به مراتب بالاتر است و به ۶۲۵ مگابایت بر ثانیه نیز می رسد.

این موضوع سبب شده تا پورت های USB 3.0 از عملکرد به مراتب بهتری برخوردار شوند.

 

هاب USB چیست ؟ معرفی انواع و ویژگی های آنها

 

-توان و جریان هاب USB

معمولاً روی تمامی هاب‌­ها جریان خروجی بر حسب میلی آمپر و توان بر­حسب ولت درج می­گردد. اگر قصد استفاده از لوازم جانبی با جریان برق مصرفی بالا یا شارژ چند وسیله دیجیتال را دارید بهترین کار استفاده از هاب آداپتوردار است. در غیر این صورت می­‌توانید هاب معمولی فاقد آداپتور با قیمت­‌های پایین تهیه کنید. معمولا هاب­‌های بدون آداپتور با جریان 2 آمپر و 5 ولت و هاب­‌های آداپتوردار با جریان 5 آمپر و 12 ولت کارایی لازم را دارند.

استفاده از هاب یو اس بی برای شارژ موبایل

استفاده از هاب USB برای شارژ موبایل ممکن است در برخی موارد کارآمد نباشد.

به این منظور که هاب USB ممکن است توان خروجی کافی برای شارژ موبایل شما را فراهم نکند، به خصوص اگر چندین دستگاه به آن متصل شوند و توان خروجی آن بین این دستگاه ها تقسیم شود.

 

هاب USB چیست ؟ معرفی انواع و ویژگی های آنها

 

در نهایت در مقاله ی هاب USB چیست ؟ معرفی انواع و ویژگی های آنها باید اذعان کنیم که استفاده از هاب برای شارژ هر وسیله ی دیجیتالی مانند گوشی و .. را به شما پیشنهاد نمی کنیم .

علت های مختلفی برای این گفته وجود دارد مانند :

استفاده از هاب USB برای شارژ موبایل به عنوان راه حل دائمی و پایدار توصیه نمی شود. بهتر است از شارژرهای مناسب برای موبایل خود استفاده کنید.

در صورتی که شما به دنبال یک راه حل موقت هستید، می توانید از هاب USB برای شارژ موبایل خود استفاده کنید، اما در حین شارژ دستگاه های دیگر را به آن متصل نکنید و در صورت بروز هرگونه مشکل یا خطر ایمنی، شارژ را متوقف کنید.